Keskisuomalainen kerää kuvia ilmaiseksi, maksajana toimit sinä!
by Harri Wickstrand on Mar.13, 2009, under Valokuvaajien oikeudet
Keskisuomalainen on järjestänyt kilpailun jolla se saa kuvia itselleen käytännössä ilmaiseksi. Palkinnotkin lahjoittaa kolmas taho. Olen kirjoittanut tästä yleistyvästä käytännöstä ennenkin. Tämähän on kuin taistelisi tuulimyllyjä vastaan, mutta kirjoitan aina kilpailujärjestäjille - jotka harrastavat epämääräisiä sääntöjä ja käyttävät ihmisiä kylmästi hyväkseen – hieman “mainosta”. Joo, kyllä minulle tulee po. lehti, kiitos kysymästä. En itse osallistu koskaan kenenkään järjestämään kilpailuun jossa joudun luovuttamaan julkaisuoikeudet järjestäjälle. Älä osallistu sinäkään! Järjestäjät luottavat ihmisten haluun nähdä nimensä painettuna kuvan alle. Monille se riittää korvaukseksi. Tietenkin minua viiksettää myös se että ihmiset tekevät valokuvaajien työtä ilmaiseksi useille eri tahoille. Myönnettävähän se on. Mutta miltä sinusta tuntuisi kun aamulla töihin mennessäsi pomo esittelisi sinulle uuden työntekijän, joka korvaa sinut ja tekee työsi ilmaiseksi, perhana. Ei minulla valokuvauskilpailuja vastaan mitään ole, ainoastaan järjestäjien toiminta arveluttaa.

November 14th, 2009 on 19:20
Näinhän sitä mediapuolella näytään toimittavan, täällä Pirkanmaallakin. Toisaalta tällaisesta hyötyvät tällaiset kaltaiseni totaaliharrastajat, joiden kuvia ei kukaan kuitenkaan ostaisi, saammepahan kuvafoorumien kautta laaja-alaistakin palautetta osin puoliammattilaisilta. Tietenkin totta on, että ihminen on narsisti ja siksikin tyytyväinen saadessaan joskus kuvansa johonkin julkaisuun ja jopa nimensä alle. Totta sitten sekin, että silloin syömme teidän ammattilaisten leipää, mutta vain pienen, pienen murusen. Me amatöörit olemme hirveän heterogeeni porukka, eikä aina edes heterosellainen (vitsi), joten yhteiset tahdonjulistukset tai “lakkoilu” ovat poissuljettuja. Toisaalta globaalissa mediaympäristössä näitä saitteja on maailmalla lukuisasti ja sama hässäkkä sielläkin. Toiset näissä jaksaa resuta, toiset hetken, toiset kyllästyy kohta ja toiset ei jaksa alottaakaan. Ai minäkö ? Taidan kuulua siihen “hetken”-porukkaan ja vain siksi kun voi anon. veistellä toisten fotoista täydellä kompetenssilla, hauskaa
March 15th, 2009 on 13:17
Nämä ihmeelliset säännöt, jotka ovat nykyään enempi vakioita kuin poikkeuksia, kaikkien oikeuksian luovuttamisesta kuvan vastaanottajalle on mystinen asia. Säännöt kun tuntuvat olevan toistensa kopioita sanasta sanaan. Jos uusi tekijänoikeuslaki menee läpi nykymuodossaan niin kuinkahan tulkitaan tulevaisuudessa tätä nykylain mukaista isyysoikeutta, eli kuvaaja on lopulta aina viimeisenä vastuussa kuvan väärinkäytöstä. Poistuukohan se laista kokonaan. Eli työnantajan palveluksessa otetusta kuvasta vastaa tulevaisuudessa kokonaan työnantaja, työntekijän vastuu poistuu kun ei omistakaa kuvia.
March 15th, 2009 on 11:50
Olen sama mieltä, monet harrastajat ei ymmärä että heidät hyväksikäytettän, myös usein lehdet toimivat saman tavan